פינוי אספנות כפייתית לא גזרת גורל

פינוי תכולת דירה
אספנות כפייתית היא הפרעה ידועה שמוגדרת כך גם בספרות הקלינית של מחלות הנפש, היא ווריאציה של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, וכולנו נתקלנו במהלך חיינו באספן זה, ברחובות או בבניין הציבורי בו גרנו. ככול הפרעה היא גורמת לפיחות ניכר באיכות חייו של הסובל ממנה, אך להפרעת האספן הכפייתי ישנם גם תוצאות חריפות בהרעת איכות חייהם של הסובבים, שכנים ובני משפחה, האספן שנקפיד על הרגלי אספנותו הופך עם הזמן לפחות ופחות סלקטיבי או יותר ויותר עקבי ותדיר בפעולות האספנות שלו, והתוצאה היא מרחב מלוכלך, מעלה צחנה, חסום ומשכן למזיקים שונים, שהשפעותיו מורידות את ערך הנכס ופולשות אל דירות השכנים. על מנת להקל על הסובבים יש לטפל במקור הבעיה בעדינות אך בנחישות, ולכך ישנם כמה אמצעים.

האמצעים לטיפול בבעיית האספן הכפייתי

הודעה לגופי הרווחה המקומיים, ישנם כלים שונים לסייע לאספן בהתמודדות עם הפרעה, אך כדי שהפניית המשאבים השונים תחל יש להודיע קודם לגופי הרווחה ולעורר את ערנותם לבעיה.

אגרנות כפייתית גורמת להתנכרות הסביבה הפיזית והמשפחתית לאספן עצמו, וכך שוקע האספן עוד ועוד בעולמו ומתנתק מסביבתו, לכן אנו ממליצים לנקוט בפעולות הפוכות של דיבור מתמיד עם האספן, עוררות תשומת ליבו לאורח חייו ולזרותם בעיני הסובבים, לעשות זאת בשפה רכה ומכבדת, ולחזק את קשרי הזיקה של האספן לעולם הנורמטיבי.

להפנות את האספן לגופים מקצועיים וקבוצות תמיכה טיפולית, ישנם רבים שסובלים מההפרעה, ורבים מהם מטפלים בה ומתמודדים איתה באופן מעורר כבוד, לכן כדאי לדרבן גם את האספן הכפייתי שקרוב אליכם לפנות לעזרה וייעוץ, ולהכיר בכך שהוא אינו היחיד הסובל מההפרעה ויש עוד רבים כמותו שמצליחים להשיב לעצמם את חייהם ולצאת מבידודם.

עם האספן מסוגל לקבל פינוי התכולה ולו באופן חלקי, זה מעיד על התקדמות בהתמודדות עם ההפרעה, אל תופתעו אם לאחר הסכמתו ולאחר פינוי פסולת מהדירה ישוב האספן הכפייתי להרגליו במשנה חרדה. הטיפול הוא איטי, ואינו רצוף הפסדים טקטיים, החשוב הוא לדאוג להעניק את הסביבה התומכת שתאפשר לשוב לתהליך למסלול הטיפולי.

פינוי התכולה אפשרי דרך חברות הפינוי המתמחות גם בפינוי בפרופיל זה, בדרך כלל אלו חברות מקצועיות של פינוי דירה שלהן ניסיון עם פינוי אספנות כפייתית. ניתן לבקשן לפנות פינוי חלקי כמו פינוי אשפה מהבית , פינוי רהיטים שבורים או שאין בהם צורך ממשי ופריטים מסוג זה.

פינוי כחלק מטיפול

רצוי לנהוג ביום הפינוי בערנות אך ללא החצנת דאגה רבה מדי, פינוי אספנות כפייתית של חברה מקצועית יעשה במהירות וביעילות שלא יאריכו את זמן ההתמודדות של האספן במעמד, גם אין חובה שהאספן הכפייתי עצמו יהיה במעמד הזה. חברות פינוי המציעות פינוי אגרנות כפייתית מציעות גם שירותי ניקוי והדברה שיכולים להפוך את זירת הפינוי לנעימה ומטיבה עם השכנים ועם האספן המתרפא.