אספנות ואגרנות כפייתית

אגרנות כפייתית

אספנות כתחביב זה דבר נפלא, אספנות כדי לצבור כמויות הופכת להיות בעייתית. אגרנות בכל מקרה היא דבר שלילי. לא אוגרים חלקי מכוניות כתחביב זוהי כבר אגרנות כפייתית. לא ממלאים חדרים בגזרי עיתון מעשרות שנים שאין אפשרות לקרוא בהם. לשמור גזיר עיתון עם ידיעה מרעישה, היסטורית זה דבר אחר, זוהי אספנות. אספנות ואגנות כפייתית היא הסמן הראשון הזרקור שמסמן את האדם כאגרן כפייתי. כל הורה יודע שילדיו אוהבים לאסוף דברים רבים. הבנות אוהבות בובות ברבי, הבנים דמויות מסדרות טלוויזיה או קלפים בתחום הספורט. עד כאן אפשר לראות זאת כמשהו חיובי. גם אנשים מבוגרים אוהבים לאסוף דברים כמו מציתים, עטים, מטבעות ובולים. אין בזה כל פסול.

מתי זה נהיה בעייתי?

אנשי המקצוע בתחום הפסיכולוגיה, שאגרנות כפייתית היא חלק ממחלות הנפש, מקשרים את עברו של האגרן עם ההווה, לטענתם אספנות ואגרנות כפייתית קשורה לאירוע שהיה בעבר וגרם לאגרן להתחיל ולאגור דברים מסוגים שונים. אנשי המקצוע בתחום הפסיכולוגיה, שאגרנות כפייתית היא חלק ממחלות הנפש, מקשרים את עברו של האגרן עם ההווה, לטענתם אספנות ואגרנות כפייתית קשורה לאירוע שהיה בעבר וגרם לאגרן להתחיל ולאגור דברים מסוגים שונים. אפשר למצוא מידע רב בתחום אספנות ואגרנות כפייתית ומכל הכתבות ניתן להבין שאפשר להוציא את האגרן ממעגל האגרנות ולהמשיך לתמוך בו כל הזמן על מנת שלא יחזור לאספנות.

אספנות ואגרנות כפייתית הופכים לבעייתיים כשהם חורגים מהנורמה המקובלת:

לא עוד כמה קלפים אלא אין ספור חוברות. אגרנים כפייתיים אינם אוספים קלפים הם אוספים מכל הבא ליד הם אוגרים גרוטאות ופריטים שאין בהם תוחלת, הם אינם שמישים ולעולם לא יהיו כאלה.
מיותר לציין שהאדם שחולה במחלת נפש מסוג אספנות ואגרנות כפייתית הוא לא הסובל היחידי. כל הסובבים אותו, בני/בנות הזוג הילדים והמשפחה הרחוקה יותר סובלים יחד אתו. כל תנאי המגורים משתנים. מדי יום נערמות ערימות חדשות של פריטים שהובאו על ידו הביתה. תנאי המחייה משתנים וכל המשפחה סובבת את האגרן. בדרך כלל המשפחות אינן מחזיקות מעמד ומתפרקות.
ילדים של אגרנים לא יודעים מה זה לשחק עם ילדים אחרים. הבושה הרחיקה אותם מילדי השכנים והכיתה הם לא הזמינו חבים לביתם ולא חגגו אף פעם יום הולדת. במקרים רבים דאגו עובדי הרווחה להעבירם למוסדות חינוך פנימתיים.