אגרנות כפייתית – הזיהוי והטיפול

על מנת להתמודד עם תחלואים שונים אותם הביאה המאה העשרים ואחריה גם המאה העשרים ואחת, מפתחת הרפואה אינספור אמצעים שונים המאפשרים לאזרח לקבל את העזרה הראויה בזמן הנכוןובמקום הנכון. אין ספק שבניגוד לעבר, יכולים כיום רבים הלוקים בהפרעות שונות לקבל מענה מיידי לצרכים נפשיים שונים המקשים עליהם לנהל את חייהם באורח תקין.

אגרנות כפייתית הינה תת הפרעה המשתייכת למשפחת ההפרעות הטורדניות ומהווה קושי משמעותי בחיי הלוקים בה. האגרן הכפייתי אינו מצליח להפטר מהרגליו בכוחות עצמו, אך מאיך חש אשמה ובושה על מעשיו בכל פעם מחדש. אגרנות כפייתית מתאפיינת בצורך לאגור חפצים אשר אין בהם כל שימוש. יכולים אלו להיות עיתונים ישנים, דפים, ניירות טואלט משומשים, בדלי סיגריות, רהיטים בלויים או חלקי רהיטים שכבר לא ייעשה בהם שימוש, ובמקרים הקשים יותר אף ייאספו גם מוצרי מזון מקולקלים, שערות, אפר של סיגריות, צואה ואחרים.

הטיפול למיגור תופעת אגרנות כפייתית כולל מספר היבטים שונים המתייחסים לפנים הרבים של הפרעה זו. החל מהיבטיה החברתיים, דרך היבטיה הנפשיים והתפקודיים ועד להשלכות הבריאותיות העלולות לגרום נזק רב הן לאדן עצמו והן לסביבתו – שכניו, חבריו ומשפחתו. אין זה פלא כי האגרן הכפייתי מאבד אט אט צלם אנוש בניהול חייו התקניים, בין אם בכל הנוגע לניהול חיי משפחה ו/ או חיים חברתיים, בין אם בנוגע לתעסוקה במקום עבודה ובין אם בניהול לוח זמנים יומיומי, כאשר במקרים הקשים משתלטת האובססיה לאיסוף חפצים על פני כל היום.

האגרן הכפייתי יתקשה מאוד להודות בהפרעה זו ואף יעשה כל שביכולתו על מנת להסתירה מהחברה וממכריו. האגרן הכפייתי ימנע מלהזמין לביתו חברים ומכרים, ולרוב ביתו של האגרן הכפייתי יהיה מלא עד מעל גובה אדם בפסולת מסוגים שונים, החל ברהיטים ישנים וחלקי רהיטים שאין בהם כל צורך, מתכות שונות, חפצים שתכליתם לא ברורה, דפים וניירות, בקבוקים וקופסאות קרטון או נייר, ועוד ועוד. לעיתים רבות במצבים קיצוניים האגרן הכפייתי יתקשה להתנהל בתוך ביתו שכן כל חלקה פנויה תהיה מלאה בפסולת כלשהי. אין ספק כי חייו של האגרן הכפייתי מצריכים מענה מקצועי וטיפול הולם