אגרנות המביאה לדירה מוזנחת – צריך לפנות!

פינוי דירה

אגרנות כפייתית הינה הפרעה נפשית הגורמת לסובלים ממנה לחוש צורך לשמור חפצים רבים שכבר אין בהם שימוש כמו עיתונים ישנים, פתקים או רשימות שאין בהן צורך, חפצים שבורים או מקולקלים בטענה שיתקנו אותם בעתיד, קניית כמויות גדולות של מוצרים בעלי אורך חיי מדף ארוך ועוד. הפרעה זו הינה קשה לאבחון מאחר והסובלים ממנה מסתירים זאת מהסביבה ורק על ידי ביקור בביתו של האגרן הכפייתי ניתן באמת להבחין בכך. עם זאת ניתן לנסות ולגלות זאת על ידי סימנים כמו איסוף חפצים מהרחוב, אי הסכמה לביקורים בביתו ועוד.

אגרנות כסכנה בריאותית

אגרנות כפייתית, כפי שצוין, גורמת לאדם לאסוף חפצים רבים ולהפוך את הבית בו מתגורר למחסן של ממש, עמוס בחפצים ובציוד שאין בו שימוש. עומס שכזה יכול להוביל לסכנה בריאותית של ממש משתי סיבות, כאשר הראשונה הינה סיכון פיזי מפאת עומס חפצים אשר יכול ליפול על הדייר או להפריע לתנועה חופשית בבית ואף להפריע ליציאה בעת מקרי חירום. סיבה נוספת הינה שעומס רב בחפצים ואי סדר יכול לגרור לכלוך רב והזנחה אשר יכולים להוביל למשיכת מזיקים ומכרסמים למיניהם, חיידקים ומחלות, ליצור נזקים בדירה כמו פטריות או עובשים אשר יכולים לסכן את בריאותו של הדייר ואף את הבריאות של הסובבים. במקרים רבים, אגרנים כפייתיים כלל לא יודעים מה נמצא אצלם בבית ולא יכולים להגיע למקומות מסוימים בביתם, מה שגורר ללכלוך, בלגן ועומס בבית.

טיפול בדירות של אגרנים כפייתיים

דירות של אגרנים כפייתיים לרוב דורשות התערבות מקצועית, הן נפשית והן פיזית. כלומר, יש לסייע לדייר הסובל מן ההפרעה באמצעות אנשי מקצוע כמו פסיכולוגים או עובדי רווחה מהעירייה על מנת לעזור לו להתגבר על הבעיה ולהיות מסוגל לפנות את החפצים הלא רצויים מביתו. בנוסף עזרה מקצועית על מנת לפנות את הדירה מהתכולה המזיקה ולנקות את הדירה המוזנחת על מנת להחזירה למצב תקין ואפשרי למגורים. דירות של אגרנים כפייתיים לרוב יצטרכו ניקיון יסודי ותיקונים או שיפוצים כלליים, כתלות בחומרת ההפרעה ומשך הזמן בו התגורר הדייר בדירה.