שאלות ותשובות בנושא אגרנות כפייתית

לפניכם שאלות שכיחות בנושא אגרנות כפייתית ותשובות מקצועיות בנושא, אשר יוכלו לסייע לכם להבין טוב יותר את הנושא ולדעת כיצד לטפל במקרים של אגרנות כפייתית.

שאלה: מהי אגרנות כפייתית?

תשובה: אגרנות כפייתית הינה סימפטום של בעיה נפשית, הגורמת לאדם ולאסוף ולאגור בביתו כמויות גדולות של חפצים ופריטים, ולעיתים גם אשפה, אשר הינם חסרי כל ערך. האגרנות הכפייתית היא תולדה של בעיות נפשיות, או מחלה נפשית, הקרויה בשפה המקצועית "הפרעה טורדנית אובססיבית", אשר במקרה של האגרן, באה לידי ביטוי באיסוף ושמירה של חפצים ופריטים חסרי כל ערך.

שאלה: מה גורם לאגרנות כפייתית?

תשובה: אגרנות כפייתית היא סימפטום לבעיה נפשית, לרוב, כזו אשר באה מתוך חרדה קיומית, חשש מפני מחסור, טראומה או בדידות.

שאלה: מה ההבדל בין אגרנות כפייתית לאספן?

תשובה: האספן אוסף חפצים בעלי הקשר מסויים והוא יכול, בצורה נורמטיבית, להבדיל בין חפצים בעלי ערך לאלו שלא. האספן אינו נשלט בידי אובססיה הגורמת לו לאסוף, אלא כתחביב, בעוד האגרן הכפייתי אוסף כל דבר בצורה אובססיבית, גם עיתונים מלפני שנים, שאריות מזון, קרטונים, ריהוט שבור, חפצים מקולקלים ועוד.

שאלה: האם ישנה סכנה באגרנות כפייתית?

תשובה: ברגע שאדם נשלט על ידי אובססיית האגרנות, כאשר הבית מתחיל להתמלא בכמויות גדולות של חפצים ואשפה מהרצפה ועד התקרה, ובכל פינה בבית, ישנה גם סכנה בטיחותית וגם סכנה תברואתית, שלא לדבר על הבעיה הנפשית עצמה, הדורשת טיפול יסודי ועמוק.

שאלה: איך ניתן לסייע לאגרן כפייתי?

תשובה: הדרך לטיפול והחלמה מאגרנות כפייתית היא באמצעות טיפול פסיכולוגי התנהגותי ולעיתים גם טיפול פסיכיאטרי תרופתי. השלב הראשון הוא קבלת ההכרה כי אכן קיימת בעיה, וזהו אחד השלבים הקשים ביותר, מאחר והאגרן הכפייתי אינו מודע לכך שהוא מצוי בבעיה. עם ההסכמה לקבלת טיפול רפואי, ניתן בשלבים, להיפרד מהאובססיה ולפנות את הנכס מכלל החפצים שנאספו ברבות השנים.

שאלה: כיצד ניתן לפנות את הנכס של אגרן כפייתי?

תשובה: ראשית יש לקבל הסכמה מלאה מצידו של האגרן לפינוי של הנכס, במידה ולא, ניתן לפנות אל הרשויות המקומיות על מנת שיוציאו צו פינוי. פינוי הנכס יש לעשות באמצעות חברות המתמחות במתן שירותי פינוי דירות של אגרנים כפייתיים, מאחר ומדובר בכמות גדולה מאוד של חפצים ואשפה איתם יש להתמודד. את הפינוי יש לעשות אל נקודות אשפה מורשות ובאמצעות משאיות. כמובן, שלאחר הפינוי יש צורך לנקות ולחטא את הדירה, וכמובן, לבצע תיקונים בנכס עצמו, מאחר ומצב הנכסים של אגרנים כפייתיים דורש טיפול יסודי – מדובר בדירות או בתים מוזנחים שלא עברו ניקוי או תחזוקה במשך שנים רבות.